Rozdiel medzi kanadským zrubom ( srub) a klasickým zrubom ( roubenka)

 

Kanadský zrub i klasický zub sú vo svojom princípe a v podstate totožné, avšak sú tu niektoré viditeľné rozdiely. Jedno majú však spoločné, a to sú drevené steny, vynikajúce tepelné vlastnosti a filtrácia vzduchu, ktorú ocenia nielen tí s respiračnými ochoreniami.

 

Keď si to zoberieme od prvého pohľadu, tak klasický zrub z hobľovaných lepených hranolov  je poskladaný z opracovaných hranolov, ktoré sú vodorovne položené na seba a následne potom spojené v rohoch. Ich konce nikde neprečnievajú, sú totiž spojené takzvaným rybinovým spojom. Zruby tiež často vídame, hlavne na horách, v kombinácií s murovanými alebo hlinenými stenami. Oproti tomu je kanadský zrub naopak tvorený z masívnej guľatiny, ktorá je zbavená kôry. Pri kompletizácií sa spájajú takzvaným zrubovým spojom, kde jednotlivo poukladaná guľatina zo steny v rohoch prečnieva.

 

Obe drevostavby majú približne rovnaké izolačné vlastnosti, líšia sa akurát v spôsobe umiestnenia izolačného materiálu. Klasický zrub z lepeného hranola je spojený dvojitou, trojitou respektíve štvoritou perodrážkou, podľa šírky hranola. Nie je potrebná žiadna dodatočná izolácia, hranoly sú ideálne spojené. Pri kanadskom zrube je to podstatne komplikovanejšie. Tepelná izolácia sa vkladá do malých vyfrézovaných drážok na guľatine. Klasický zrub i kanadský zrub majú nízku tepelnú vodivosť, čo Vám zaručí v zimných mesiacoch rýchlo vyhriaty interiér, ktorý dlhú dobu vydrží a tým zníži náklady na vykurovanie.  Naopak v letných mesiacoch budete mať v interiéri príjemne, pretože steny pomaly prijímajú a vydávajú teplo.

 

Dôležitým faktorom, určite pre každého, je finančná stránka. U stavby kanadského zrubu je potrebné viac odborných zručností a väčšia práca s opracovaním dreva, to znamená táto práca sa prejaví na celkovej čiastke. Všetko ale záleží tiež na detailoch.

 

Ďalšie a ďalšie rozdiely Vám radi objasníme. Akú drevostavbu si ale vyberiete je iba na Vás. V súčasnej dobe neustále takýchto stavieb pribúda. Dôvody prečo je tomu tak, tu už boli spomenuté – skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, tradícia vône dreva a nízka cena stavebného materiálu.